slider

Gayrimenkul Bu Yıl da Rekora Koşuyor

8 Nisan 2018 0 Yorum

Türkiye’nin parlayan yıldızının inşaat sektörü olmaya devam ettiğini belirten Realty World Elfi Gayrimenkul brokerı Özkan AYDEMİR, 2017 yılının konut satışlarında rekor bir yıl olacağını kaydetti. Aydemir yılsonunda Türkiye genelinde 1 milyon 400 bin konut satışının gerçekleşmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi.
Ekonomik olarak gün geçtikçe güçlenen Türkiye’nin gayrimenkul sektöründe de yıldızının parladığını belirten Realty World Elfi Gayrimenkul brokerı Özkan Aydemir, İnşaat malzemeleri ve konutlardaki KDV oranının indirilmesinin Türkiye’nin ekonomisine artı değer olarak yansımalarını sürdürdüğünü söyledi.

2017 yılı için hükümetin aldığı bazı kararlar ile GYODER ve Emlak Konut’un yaptığı kampanyaların konut satışına çok büyük bir etki sağlayacağını yılın ilk aylarından itibaren tahmin ettiklerini vurgulayan Aydemir, “Mayıs ayı süresince 2017 yılında Türkiye genelinde 116.558, Bursa’da 4911 ve Balıkesir’de 2417 konut satışı gerçekleşmiştir. Bir önceki yıl Mayıs ayında Türkiye genelinde gerçekleşen konut satışı 114.800, Bursa’da 4318 ve Balıkesir’de 2393 olmuştur. Satışların artış hızı rakamlarla da gözler önündedir” dedi.

“Bursa ve Balıkesir’de konut satışları artıyor”

Bursa’nın tarihi zenginliği ve İstanbul’a yakınlığı ile yerli yatırımcılar kadar yabancı yatırımcıların da gözdesi olduğunu, Balıkesir’in de konut satış rakamları ile Bursa’yı yakın takibe aldığını belirten Realty World Elfi Gayrimenkul brokerı Özkan Aydemir, “Bursa, 5 Aylık süreçleri değerlendirdiğimizde geçen sene 21.160, bu yıl ise %9,1’lik bir artışla 23.082 konut satışı ile Türkiye ortalamasının üzerinde satış hacmine ulaşmıştır. Balıkesir’de ise 5 aylık süreçte geçen sene 10.806, bu sene %2.6’lık yükselişle 11.082 adet konut satışı gerçekleşmiştir’ dedi.

“2017 yılı konut satışında yine rekor yıl olacak”

“Türkiye genelinde konut satışları, 2016 yılının ilk 5 ayında 524.612 olarak gerçekleşmiş, 2017 yılının ilk 5 ayında %6,1’lik rekor bir artışla bu rakam 556.784 konut satışına ulaşmıştır. Konut satışları 2016 yılında ülkemizde 1.341.453 adetlik satışla tarihi rekorunu kırmıştı. Son 5 yılın Ocak-Şubat-Mart-Nisan-Mayıs satış istatistiklerine baktığımızda, çok sıkıntılı bir durum olmadığı müddetçe Türkiye genelinde 1.400.000 civarlarında konut satışı ile yine rekor konut satış rakamlarına ulaşılacaktır.” diyen Realty World Elfi Gayrimenkul brokerı Özkan Aydemir, “İnşaat en önemli sektörlerin başında gelmektedir. Sektörün ekonomi içerisindeki doğrudan payı %8 dolayındadır. Ekonomik olarak gün geçtikçe güçlenmeye devam eden, 200’ün üzerinde sektörü etkileyen inşaat, istihdam ve ülke ekonomisine %1’in üzerinde büyüme etkisi yaratacaktır. Yıllık yaklaşık 1.200.000 adet konut el değiştirmekte olup, 650.000 adet de yeni konut ihtiyacı sürmektedir.” diyerek inşaat sektörünün önemine bir kez daha vurgu yaptı.

“Bursa ve Balıkesir’e ilgiyi yatırımlar yükseltiyor”

Marmara Bölgesinin parlayan yıldızlarından Balıkesir ve Bursa’nın son yıllarda konut satışlarındaki yükselişlerinin devam ettiğini kaydeden Aydemir, Bursa ve Balıkesir’de satışlardaki yükselişin konut satış ve kiralamalarında fiyatların yükselmesine de neden olduğunu belirtti. Aydemir, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı planlamaları, otoyollar, planlanan sanayi yatırımları bölgede hareketliliği daha da artıracaktır. Bursa’da TEKNOSAB, İstanbul ve İzmir otobanı, Oto Test Merkezi ile birlikte yeni sanayi yatırımları ilginin giderek artmasına neden olmaktadır.

Balıkesir’de ise son yıllarda Hilton otel projesi, Esas Holding tarafından planlanan Esas 10 Burda Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Kale Grubu yatırımları, Şişecam ve Betek firmaları sanayi yatırımları ile gayrimenkul sektöründe de ciddi bir hareketlilik yaşanmaktadır. Turizm Bölgeleri olan Güre, Akçay, Ayvalık, Sarımsaklı, Erdek sahillerinin varlığı, Çanakkale ve İstanbul otobanlarının ve yanı sıra pek çok büyük sanayi yatırımının gerçekleşmesine yönelik girişimler Balıkesir’in önümüzdeki yıllarda daha büyük bir hızla gelişeceğini göstermektedir.” dedi.

“Gayrimenkul hız kesmeyecek”

Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olan inşaat sektörünün hız kesmeden yoluna devam edeceğini belirten, Realty World Elfi Gayrimenkul brokerı Özkan Aydemir; “2016 yılında açılışı yapılan Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli, önümüzdeki dönemde açılması planlanan 3’üncü Havalimanı, Çanakkale Köprüsü gibi çok önemli projeler ülkemiz için büyük katkılar sağlayacaktır. KDV’nin %8 olarak sürekli uygulanması sürecine geçiş ile birlikte, Satış Vaadi Sözleşmelerinin damga vergisinin sıfır olması, yabancı yatırımcıların ilgisinin devam etmesine en büyük destektir. Kentsel Dönüşüm, genç Türkiye nüfusunun yanı sıra evlenme ve boşanmaların artması, Konut alımında %15 devlet desteği, sektörün önünü açmaya devam edecek, gayrimenkul sektörü önümüzdeki yıllarda da hız kesmeden yükselişini sürdürecektir.” dedi.

Etiketler:

Yorum(0)

Yorumunuzu yazabilirsiniz